Tykocin


Kościół Trójcy Przenajświętszej.
Wybudowany w latach 1740-1750 z fundacji Jana Klemensa Branickiego.
Konsekrowany 12.07.1750 r. przez Biskupa Łuckiego Franciszka A. Kobielskiego.
















Pobernardyński zespół klasztorny z roku 1771 w stylu późnego baroku, fundacji Jana Klemensa Branickiego. Wschodnie skrzydło klasztoru zamieniono na kościół pw. Nawiedzenia NMP. W latach 1973-1997 w tym budynku mieścił się Diecezjalny Dom Księży Emerytów, aktualnie jest tam Dom Pomocy Społecznej pw. św. Franciszka z Asyżu prowadzony przez Caritas Diecezji Łomżyńskiej.
Źródło: strona internetowa diecezji łomżyńskiej.




Wielka Synagoga z 1642 r.
Obecnie Muzeum Kultury Żydowskiej w Tykocinie - Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Zamek. Najmłodszy (lub jeden z dwóch najmłodszych) zamek w Polsce, powstał z inicjatywy prywatnego inwestora na fundamentach XVI-wiecznego zamku królewskiego Króla Zygmunta Augusta. Nie jest wierną rekonstrukcją "oryginalnego" zamku gdyż nie zachowały się ryciny ukazujące, jak wyglądał. Zamek można zwiedzać, w środku znajduje się m.in. muzeum, więcej zdjęć w jednym z kolejnych wpisów.




W centralnej części rynku stoi dwumetrowy pomnik hetmana Stefana Czarnieckiego (tak, tego z hymnu 😉), szacowany na drugi po Kolumnie Zygmunta najstarszy pomnik świecki w Polsce. Wzniesiony z inicjatywy Jana Klemensa Branickiego, prawnuka Stefana Czarnieckiego.



Komentarze